Oszczędne święta to spokojne święta – o przemyślanych zakupach przed Bożym Narodzeniem
Przewiń do artykułu
Menu

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy zaproponować kilka rozwiązań, które sprawią, że świętowanie będzie bardziej przyjazne dla środowiska. Obiecujemy, że nasze porady to nic trudnego - kluczem są rozsądne zakupy i zaplanowany budżet.

Wśród odpowiedzi na pytanie „czego najbardziej nie możesz się doczekać w nadchodzące Święta?” na podium na pewno znajdą się świąteczne ciasteczka, góra prezentów, barszcz z uszkami no i na dokładkę seans „Kevina samego w domu”. Każdy przy okazji zgodzi się ze stwierdzeniem, że to najprzyjemniejszy czas w roku, ponieważ niczego w domu nie brakuje. Jest rodzina, miła atmosfera i dobre jedzenie. Nagle, jak z bicza strzelił, mija drugi dzień świąt, do szafy wkładamy dziesiąty sweter z reniferem od cioci, nasze organizmy składają się w 99% z mandarynek, w żołądku nie ma miejsca na ani jednego pieroga z kapustą, a babcia wyjmuje z lodówki kolejną miskę moczki i mówi „jedz, bo się zepsuje”. No właśnie – tradycja tradycją, ale czy 12 potraw wigilijnych, a następnie jeszcze obfitsza „poprawka” w kolejne dni Świąt to konieczność i czy rzeczywiście prezenty niespodzianki to dobry pomysł?

Żeby jakoś zaradzić świątecznemu przepychowi, przygotowaliśmy listę przedświątecznych eko-porad, które podzieliliśmy na dwie kategorie: jedzenie oraz prezenty. Mamy nadzieję, że dzięki nim ukrócimy marnowanie żywności, portfel nie ucierpi tak bardzo, a planeta ukłoni się w podzięce i zaśpiewa „radujmy się, bracia mili”.


JEDZENIE

 • Planując dania na świąteczny stół, w pierwszej kolejności weź pod uwagę te produkty, które już posiadasz i których termin ważności dobiega końca.
 • Przed wyjściem do sklepu rób dokładną listę zakupów i staraj się jej trzymać. Kupuj tylko to, czego potrzebujesz i nie dawaj się nabrać na sztuczki marketingowe. Pewnie, reklamy świątecznych słodkości są super, ale przecież planujesz upiec cztery rodzaje kruchych ciastek i szykujesz kilka misek makówek. Kto to wszystko zje?

 • Uważaj na promocje typu „3 w cenie 2” lub „1+1”. Takie zabiegi sprawiają, że kupujemy więcej, niż potrzebujemy, przez złudne wrażenie oszczędności. W efekcie dodatkowe sztuki produktów trafiają do kosza, bo minął ich termin ważności. W ten sposób marnujemy nawet 9 mln ton żywności rocznie! Ciekawostka: w ciągu miesiąca 4-osobowa rodzina wyrzuca jedzenie o wartości ok. 200 zł, a statystyki świąteczne będą niestety jeszcze gorsze…
 • Nigdy nie rób zakupów „na głodniaka”. Chęć posiadania rośnie, kiedy żołądek jest pusty i wydajemy wtedy koło 64% więcej – nie tylko na żywność, ale też odzież, elektronikę, a nawet produkty biurowe. Za to zjawisko odpowiada hormon o nazwie grelina wydzielany przez żołądek, gdy jesteśmy głodni, który wpływa na procesy związane z nagrodą i motywacją.
 • Robiąc zakupy świąteczne, pamiętaj o zabraniu bawełnianych toreb. Zamiast tzw. jednorazówek zawsze wykorzystuj torby wielokrotnego użytku! Jeżeli masz możliwość, wybieraj produkty na wagę bez zbędnych opakowań i tacek.
 • Jeśli już koniecznie chcesz przygotować tradycyjne 12 dań wigilijnych, postaw na mniejsze porcje. W ten sposób każdy wszystkiego spróbuje, ale nic się nie zmarnuje.
 • Pomimo szczerych starań i tak nie udało się zjeść wszystkiego? Zamroź to, co się da, lub rozdziel jedzenie pomiędzy znajomych. Zorientuj się, czy w okolicy funkcjonuje zbiórka żywności dla ubogich.

PREZENTY

 • Nigdy nie wiadomo, co Dzieciątko przyniesie pod choinkę i czy w ogóle coś przyniesie… prawda? Kiedy znasz jakąś osobę na tyle dobrze, że dokładnie wiesz, z czego się ucieszy, śmiało postaw na prezent-niespodziankę. Czasem jednak warto przypomnieć sobie czasy dzieciństwa i poprosić najbliższych o zostawienie na parapecie listu. Nie warto ryzykować wydania pieniędzy na nietrafiony prezent, który prędzej czy później trafi na śmietnik.

 • Jeśli już chcesz, żeby prezent pozostał tajemnicą, dobry pomysłem (chociaż może mało spektakularnym) będzie karta podarunkowa. W ten sposób obdarowana osoba kupi sobie dokładnie to, czego potrzebuje.
 • Spróbuj zakupów „z drugiej ręki”. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również zadbać o środowisko. Ktoś może zapytać: czy to wypada? W pierwszej kolejności trzeba oczywiście zwrócić uwagę na stan danego produktu oraz na relacje, jakie nas łączą z obdarowywaną osobą.
 • Spróbuj przygotować coś własnoręcznie! Upcycling przedmiotów to nadawanie im nowego życia w zupełnie innej formie – w ten sposób uzyskasz niepowtarzalne przedmioty, w których wykonanie włożyłeś serce. To, jak wykorzystasz używane przedmioty, zależy tylko od Twojej wyobraźni. Takie podarki szczególnie docenią babcie!

 • Zaoszczędzić da się także na torbach na prezenty czy na papierze ozdobnym, gdyż opakowania często można wykorzystać ponownie. Można też zupełnie zrezygnować z pakowania niektórych prezentów.

Gotowi na eko-świętowanie? Zatem do dzieła!

 

Grafika główna:

Infografiki:

 • Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl