Niska emisja zaczyna się u ciebie
Przewiń do artykułu
Menu

I u ciebie trzeba zacząć z nią walkę. Nie, nie musisz od razu wydawać na to tysięcy złotych. Szczególnie, że możesz nie mieć takiej sumy do dyspozycji. Nie oznacza to jednak, iż jesteś bezradny.

Jest faktem, że do ogrzewania swojego jednorodzinnego domu, albo mieszkania, które nie jest podłączone do sieci ciepłowniczej, musisz mieć opał. A zatem trzeba go kupić. Tu otwiera się pierwsze pole do twojej osobistej walki z niską emisją.

Zacznijmy od opału, jakim jest drewno. Pomimo, że drewno, jako biomasa, należy do  odnawialnych źródeł energii, jego spalanie w domowych paleniskach - kotłach, piecach, kominkach - jest wysokoemisyjne. Stosowanie drewna do celów grzewczych nie jest rozwiązaniem problemu smogu i niskiej emisji. Spalanie drewna powoduje porównywalną lub większą emisję wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i pyłu zawieszonego (PM2.5 i PM10), niż ma to miejsce w przypadku węgla czy pelletu.

 

fot. nie-truje.pl

 

Jak w przypadku każdego rodzaju paliwa, również i tutaj znaczenie ma jakość drewna, jego rodzaj oraz to, jak go spalasz. Pamiętaj, że spalanie mokrego drewna zwiększa szkodliwe emisje. Niezwykle ważna jest sprawność samej instalacji do spalania drewna.  Urządzenie, w którym następuje ten proces, musi być sprawne technicznie, dlatego  powinieneś regularnie kontrolować drożność komina i przewodów wentylacyjnych.

Proces spalania drewna przebiega inaczej, niż spalanie węgla. Nie spalaj drewna w kotle węglowym, gdyż jest mniej wydajne i powoduje zwiększoną emisję. Około 80 proc. suchej masy drewna to substancje lotne, które po podgrzaniu wydzielają się z drewna jako gazy, a potem spalają nad rusztem. W węglu natomiast substancji lotnych jest 30 do 40 proc. Dobry kocioł na drewno powinien być przystosowany do spalania drewna.

Moc kotła powinna być dobrana do rzeczywistych potrzeb grzewczych. Dla domu jednorodzinnego o słabej izolacji ścian potrzeba około 1 kilowata mocy kotła na każde 10 m2 powierzchni ogrzewanej. W dobrze ocieplonych domach 1 kilowat wystarcza na 20 m2. Jeśli ten sam kocioł ogrzewa też ciepłą wodę w podgrzewaczu pojemnościowym, czyli tzw. bojlerze, powinno się dodać 3 do 5 kilowatów mocy. Mała ilość paliwa w kotle, to  niska temperatura w komorze spalania i niedopalanie substancji lotnych. Do ogrzania domu zużywa się znacznie więcej drewna, niż jest to wymagane, a w związku z tym powstaje więcej szkodliwych spalin.


fot. nie-truje.pl

 

Drewno, którym palisz, powinno być suche i dobrej jakości. Im bardziej wilgotne drewno, tym niższa jego wartość opałowa. Najlepszym drewnem do palenia są gatunki drzew liściastych o dużej gęstości, a więc akacja, dąb, buk, wiąz, grab, kasztan, brzoza. Drewno z drzew iglastych ma, co prawda, wyższą wartość energetyczną ze względu na zawartość żywicy, lecz jest to także przyczyną szybkiego zanieczyszczenia się komina.

Sam proces rozpalania drewna jest często powodem zwiększonej emisji zanieczyszczeń. Możesz temu zaradzić stosując rozpalanie od góry -  podpałkę i drzazgi połóż na szczapach, a nie pod nimi, jak w tradycyjnym rozwiązaniu.

Drewno powinno spalać się w miarę intensywnie. Nie można za bardzo ograniczać dopływu powietrza do spalania, bo skutkuje to powstawaniem substancji smolistych i pojawianiem się wilgoci w kominie. Z kolei zbyt intensywny dopływ powietrza powoduje obniżenie sprawności kotła, a ponadto szybko płynące spaliny porywają ze sobą większą ilość pyłu z paleniska. Lepiej dorzucać do paleniska mniej, a częściej, niż raz a dobrze. Wtedy spalanie jest bardziej stabilne.

Jeśli ogrzewasz dom lub mieszkanie przy pomocy węgla, to musisz pamiętać, że właściwości grzewcze tego surowca zależa od zawartości węgla w węglu. To nie pomyłka.

Największą zawartość tego pierwiastka ma węgiel kamienny, bo 75-90 proc. Z kolei węgiel  brunatny zawiera jedynie 25-70 proc. węgla. W dodatku węgiel brunatny choć tańszy, to ma niższą kaloryczność, a więc do ogrzania domu zużyjesz go więcej. Ponadto węgiel brunatny nie powinien być spalany w kotłach na węgiel kamienny, bo oznacza to nie tylko mniej efektywne spalanie, ale może też dojść do uszkodzenia urządzenia.

Kocioł grzewczy powinieneś poddawać regularnym przeglądom i konserwacji.  Odpowiednie paliwo i prawidłowa eksploatacja zwiększają jego sprawność i wydłużają żywotność, a także sprawiają, że do powietrza przedostaje się mniej zanieczyszczeń.

Jeśli w przyszłości planujesz wymianę okien w twoim domu, to już teraz pomyśl o takich, które będą spełniać normy energooszczędności, a więc o niskim współczynniku przenikania ciepła. O energooszczędnych oknach możemy mówić, jeśli współczynnik Uw dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1,3 W/(m2K). Warto o tym wiedzieć przygotowując się do takiej inwestycji. Według szacunków ekspertów, przez nieszczelne okna tracimy aż 30-45 proc. energii. Im więc szczelniejsze okna, tym mniej paliwa zużyjesz na ogrzanie domu i tym samym ograniczysz niską emisję.

Sytuacja ma się podobnie, gdy planujesz przeprowadzenie termomodernizacji swojego domu, gdyż został zbudowany metodą tradycyjną przed wieloma laty. Nie szukaj pozornych oszczędności i nie wybieraj cienkiego styropianu na docieplenie ścian. Styropianowe bloki powinny mieć co najmniej 12-15 cm grubości, cieńsze nie spełnią swojej funkcji i nadal będziesz musiał sporo wydać na ogrzewanie. A do atmosfery twoja instalacja wyemituje ilość zanieczyszczeń, którą przecież chcesz ograniczyć.

Poniżej przedstawiamy praktyczne rady, jak ograniczyć samemu niską emisję oraz, przy okazji, obniżyć rachunki za ogrzewanie.

•    Umocuj za kaloryferami ekran zagrzejnikowy odbijający ciepło, w ten sposób zwiększysz efektywność ogrzewania;

•    przykręć termostat w tych pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz. Wyjątkiem jest łazienka, gdzie temperatura powinna stale wynosić około 22 stopni;

•    gdy domownicy są w pracy lub w szkole – obniż temperaturę w całym budynku, nie ma sensu nadmiernie ogrzewać pustych pomieszczeń;

•    nie zakręcaj całkowicie ogrzewania, gdy np. wyjeżdżasz, gdyż ponowne dogrzanie domu pochłonie dużo energii. Lepiej utrzymuj stałą, niższą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach;

•    stosuj zasłony i żaluzje, gdy zajdzie słońce, one też zatrzymują ciepło;

•    nie zasłaniaj grzejników meblami lub grubymi kotarami, które pochłoną ciepło, a pomieszczenie pozostanie chłodne;

•    systematycznie oczyszczaj grzejniki z kurzu, który również stanowi izolację dla ciepła.

Co istotne – to temperatura ścian, a nie powietrza decyduje o komforcie cieplnym domu. Ściany stygną i ogrzewają się bardzo powoli, nawet przez kilka dni. Dlatego warto palić stale, czyli dłużej, choć niekoniecznie bez przerwy, ale z mniejszą intensywnością. W ten sposób ściany nie wystygną i w domu zawsze będzie przyjemnie ciepło, zużycie opału będzie natomiast zbliżone.

Na koniec zostawiliśmy sprawę, która kosztuje. Wymaga bowiem cywilnej odwagi. Z komina sąsiada wydobywa się ciemny, gęsty i cuchnący dym. Oznacza to, iż sąsiad właśnie pakuje do swojego pieca śmieci, trując siebie, ciebie,  twoją rodzinę i całą okolicę. Miej odwagę zgłosić to straży miejskiej lub odpowiednim służbom w gminie. Mogą one ukarać niefrasobliwego sąsiada mandatem w wysokości do 500 zł, jeśli natomiast sprawa trafi do sądu, to kara wynieść może nawet 5.000 zł.

 

fot. nie-truje.pl

Rozmawiaj z ludźmi na temat niskiej emisji, a szczególnie na temat szkodliwości spalania w instalacjach śmieci. Czytaj na ten temat, dowiaduj się jak najwięcej. Jeśli masz przestarzały kocioł – skontaktuj się z władzami swojej gminy i zasięgnij informacji o tym, czy możesz dostać dofinansowanie, gdybyś zdecydował się na zmianę urządzenia grzewczego na ekologiczne i energooszczędne. Nie wszystko zależy od władz, wiele zależy również od ciebie.

 

Ewa Grochowska

 

Przy pisaniu artykułu korzystałam m.in. z następujących źródeł:

- tworzymyatmosfere.pl

- niskaemisja-wysokieryzyko.pl

- monomedia.pl

- serwis-warszawa.vaillant-partner.pl

- wezoddech.ceo.org.pl

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl