Kotły gazowe - w kierunku minimalizacji i zdalnego sterowania
Przewiń do artykułu
Menu

Kotły gazowe zajmują znacznie mniej miejsca, niż podobne urządzenia na paliwa stałe lub olej opałowy. Ponadto producenci coraz śmielej idą w kierunku zmniejszania rozmiarów pieców gazowych oraz wyposażania ich w nowoczesną automatykę. To sprawia, iż urządzenia te zapewniają wysoki komfort użytkowania.
 

Jakie rodzaje automatycznego sterowania kotłem gazowym mamy do wyboru?

 • Automatyka stałotemperaturowa – najprostsze i najtańsze rozwiązanie. W instalacji, bez względu na temperaturę na zewnątrz i wewnątrz domu, utrzymuje się zawsze stała temperatura.
 • Automatyka pokojowa - do sterowania służy regulator z czujnikiem umieszczonym w jednym z ogrzewanych pomieszczeń. Kocioł wytwarza taką ilość ciepła, która zależy od aktualnego zapotrzebowania budynku, zwiększając komfort cieplny i jednocześnie ograniczając ilość spalanego gazu. Przy tego typu regulacji odczuwalna temperatura rzeczywista może się nieco różnić od temperatury nastawionej na regulatorze.
 • Automatyka pogodowa – regulator z czujnikiem temperatury znajduje się na zewnątrz budynku. Zaletą takiego rozwiązania jest m.in. wczesne wykrywanie zmian temperatury zewnętrznej, zanim spowodują one zmianę temperatury wewnątrz budynku.

W odróżnieniu od regulatora pokojowego, automatyka pogodowa szybciej przeciwdziała skutkom zmian pogody poprzez dostosowywanie temperatury wody grzewczej do aktualnych potrzeb.

 • Automatyka pokojowo-pogodowa – najbardziej polecane rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Zapewnia najwyższy komfort cieplny, a przy tym optymalizuje zużycie gazu, bo przetwarza informacje o temperaturze tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Dodajmy, iż producenci nowoczesnych kotłów gazowych w swoich urządzeniach coraz częściej zastępują regulatory analogowe (tradycyjne, nastawiane ręcznie) regulatorami cyfrowymi.

Nowa jakość - gazowe kotły kondensacyjne

Nawet najlepsze tradycyjne kotły gazowe są w stanie schłodzić spaliny jedynie do temperatury rzędu 115-120°C, w związku z tym nie wykorzystują znacznej części energii, która uchodzi do komina. Ograniczone możliwości tych kotłów konwencjonalnych są związane z materiałem, z jakiego wykonany jest wymiennik ciepła (miedź i żeliwo).


 

Przeczytaj także: Kocioł gazowy kondensacyjny i jego sprawność

 


Inaczej przedstawia się sytuacja w gazowych kotłach kondensacyjnych. Urządzenia te są tak skonstruowane, by kondensowały czyli schładzały spaliny do bardzo niskiej temperatury - nawet 30-40°C - powodując skroplenie pary i wykorzystanie maksymalnej ilości energii zawartej w spalinach.

W porównaniu do kotłów tradycyjnych, urządzenia kondensacyjne są wykonane z materiałów odpornych na działanie kondensatu, takich jak stal nierdzewna lub stopy aluminium i krzemu, a wymiennik ciepła, który schładza spaliny, jest w nich znacznie bardziej rozbudowany.

Dzięki temu kotły kondensacyjne osiągają znacznie wyższą sprawność, a tym samym ograniczają koszty ogrzewania i wielkość emisji spalin.

Do zalet kotłów kondensacyjnych należą:

 • bardzo wysoka sprawność energetyczna, nawet 98 proc.
 • niższe o jedną trzecią zużycie gazu w porównaniu do urządzeń tradycyjnych
 • niski poziom hałasu pracującego kotła
 • wysoki poziom bezpieczeństwa ze względu na zamkniętą komorę spalania
 • możliwości rozbudowania systemu do współpracy urządzenia z instalacjami OZE (pompa ciepła, kolektory słoneczne)

Jak działają kotły kondensacyjne?

Podczas pracy urządzenia, wentylator wraz z zespołem gazowym dostarczają do palnika mieszankę gazu i powietrza o ściśle ustalonych proporcjach. Po spaleniu paliwa gorące spaliny trafiają do dwustrefowego wymiennika ciepła. Tam zostają wstępnie schłodzone, oddając część energii do instalacji.


 

Przeczytaj także: Kocioł gazowy i instalacja c.o. - dobierz je z głową

 


W ostatniej sekcji wymiennika następuje dalsze schłodzenie spalin do temperatury nawet 30-40°C i skroplenie zawartej w nich pary. W ten sposób większość dostępnej energii zostaje przekazana do wody w instalacji. Chłodne spaliny uchodzą przewodem spalinowym do atmosfery, a kwaśny kondensat spływa do kanalizacji.

Kocioł kondensacyjny pobiera osobnym przewodem powietrze potrzebne do spalania spoza budynku, drugi służy do usuwania spalin. Dzięki temu, podczas pracy urządzenia, nie występuje dyskomfort związany z napływem zimnego powietrza do pomieszczenia, ani ryzyko przedostania się do domu spalin w przypadku niedrożności tradycyjnego komina.

Takie kotły osiągną największą efektywność przy zastosowaniu do nich odpowiedniego systemu sterowania. Automatyka pokojowo-pogodowa, która w tego typu piecach stosowana jest najczęściej, zapewnia ten efekt. Najlepiej współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym – podłogowym, ale sprawdzą się również w systemie z tradycyjnymi grzejnikami.

Kompaktowe kotły gazowe

Na rynku tych urządzeń zaczęły się pojawiać kotły gazowe o bardzo małych gabarytach. We wrześniu 2017 r. jeden z producentów uruchomił sprzedaż kompaktowego pieca kondensacyjnego. To jeden z najmniejszych modeli na rynku, o głębokości jedynie 25 cm.

W tak małym urządzeniu kryje się jednak wiele bardzo praktycznych funkcji. Co w nim znajdziemy?

 • automatykę pogodową
 • panel sterowania z wyświetlaczem LCD
 • modulowaną pompę o niskim zużyciu energii
 • zredukowane ryzyko zanieczyszczeń
 • możliwość zdalnego zarządzania za pomocą aplikacji

Specjalna aplikacja, którą uruchamia się za pomocą urządzenia mobilnego, np. smartfona, kontroluje pracę kotła i zarządza temperaturą pomieszczenia. Piec można uruchomić (lub zatrzymać) online praktycznie z każdego miejsca na świecie.

Ewa Grochowska

Źródła:

 

FOTO: cdn.shopify.com

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl